TEORETYCZNY - Szkoła nauki jazdy TURBO Robert Wójcicki

! NOWE !
Kliknij na pojazd
Przejdź do treści

TEORETYCZNY

EGZAMIN > KATEGORIA B


Nie musisz zdawać egzaminu teoretycznego i praktycznego w tym samym dniu! Możesz zapisać się jedynie na egzamin teoretyczny i dopiero po jego zaliczeniu umówić się na egzamin praktyczny.


Egzamin teoretyczny i praktyczny na kat. B - ile kosztuje egzamin i kiedy mam zapłacić?

Zapisując się na egzamin musisz uiścić kwotę za wybrany egzamin (teoria, praktyka lub teoria i praktyka tego samego dnia). Jeśli zdarzy się taka sytuacja, że nie zdasz egzaminu teoretycznego, wtedy dopłacasz jedynie za ten egzamin- pieniądze za praktykę nie przepadają.
Część teoretyczna egzaminu kosztuje 30zł, a praktyczna 140zł. Cały egzamin na prawo jazdy kat. B kosztuje 170zł.


Egzamin teoretyczny i praktyczny na kat. B - ile jest ważna teoria

Egzamin teoretyczny aktualnie jest ważny bezterminowo i w tym czasie możesz podchodzić nieograniczoną ilość razy do egzaminu praktycznego (za każdy egzamin trzeba zapłącić ponownie).
W egzaminie praktycznym może uczestniczyć Twój instruktor prowadzący, czyli ten, który przeprowadził z Tobą większość zajęć praktycznych podczas kursu. Instruktor podczas wykonywania zadań na placu manewrowym będzie znajdował się na zewnątrz pojazdu (chyba że egzaminator będzie w pojeździe, wtedy instruktor także będzie wewnątrz pojazdu). Natomiast podczas jazdy w ruchu drogowym instruktor będzie znajdował się wewnątrz pojazdu, na tylnym siedzeniu. W czasie egzaminu nie może przeszkadzać ani udzielać Ci żadnych wskazówek.


Jak przebiega egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B?

Przed egzaminem egzaminator będzie sprawdzał tożsamość osób zakwalifikowanych na egzamin. Niezbędny będzie więc jeden z trzech dokumentów: dowód osobisty, karta pobytu, lub paszport. Jedynie na podstawie tych dokumentów egzaminator może dopuścić Cię do egzaminu.
Jeśli w egzaminie bierze udział osoba niesłysząca to w sali egzaminacyjnej może przebywać jej tłumacz języka migowego, jednak nie dłużej niż do czasu rozpoczęcia testu. Również tłumacz przysięgły, którego udział zapewnia sobie osoba egzaminowana, jeżeli nie włada językiem polskim w stopniu umożliwiającym przeprowadzenie egzaminu oraz zrozumienie zasad przeprowadzania egzaminu, może przebywać w sali do czasu rozpoczęcia testu.
Egzaminator przydzieli miejsca poszczególnym osobom (podczas jednego egzaminu może być egzaminowanych maksymalnie 20 osób), przedstawi się i omówi zasady przeprowadzenia egzaminu teoretycznego. Egzamin ten odbywa się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ośrodka egzaminowania, przy użyciu pytań składających się ze scenariuszy, wizualizacji i opisów. Część teoretyczna egzaminu państwowego polega na wskazaniu, przy użyciu urządzenia egzaminacyjnego (którego obsługę również omówi egzaminator), prawidłowej odpowiedzi. Przed egzaminem właściwym zostanie przeprowadzony egzamin próbny. Jeśli coś wyda Ci się niejasne będzie jeszcze czas na zadanie pytania egzaminatorowi.

Część teoretyczna egzaminu państwowego trwa 25 minut (dla jednej kategorii prawa jazdy) i obejmuje łącznie 32 pytania - 20 pytań z wiedzy podstawowej, w tym:
- 10 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,  za każdą dobrą odpowiedź uzyskuje się 3 punkty
- 6 pytań o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, za każdą dobrą odpowiedź uzyskuje się 2 punkty
- 4 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, za każdą dobrą odpowiedź uzyskuje się 1 punkt.
oraz 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy, w tym:
- 6 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, za każdą dobrą odpowiedź uzyskuje się 3 punkty
- 4 pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, za każdą dobrą odpowiedź uzyskuje się 2 punkty
- 2 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, za każdą dobrą odpowiedź uzyskuje się 1 punkt.


Ile odpowiedzi jest prawidłowych na egzaminie teoretycznym na kat. B

Każde pytanie zawiera JEDNĄ prawidłową odpowiedź. Udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie polega na:
1) w przypadku pytań z wiedzy podstawowej - wyborze z dwóch zaproponowanych odpowiedzi oznaczonych wyrazami „TAK” albo „NIE” jednej odpowiedzi. Na przeczytanie treści pytania osoba egzaminowana ma 20 sekund, po czym na udzielenie odpowiedzi ma 15 sekund.
2)w przypadku pytań z wiedzy specjalistycznej -  wyborze z trzech zaproponowanych odpowiedzi oznaczonych literami A, B i C jednej odpowiedzi. Na przeczytanie pytania i udzielenie odpowiedzi osoba egzaminowana ma 50 sekund.
Można poprawiać udzielone odpowiedzi, ale jedynie do momentu zatwierdzenia odpowiedzi przez przejście do następnego pytania lub do momentu upływu czasu przewidzianego na udzielenie odpowiedzi. Nie ma możliwości powrotu do wcześniejszych pytań! Niewskazanie żadnej odpowiedzi jest równoznaczne z udzieleniem niewłaściwej odpowiedzi na zadane pytanie i otrzymaniem 0 punktów. W razie wątpliwości warto więc zaznaczyć jakąkolwiek odpowiedź niż nie zaznaczyć jej wcale.
Suma punktów możliwych do uzyskania z części teoretycznej egzaminu państwowego wynosi 74, a wynik pozytywny uzyskuje się w przypadku zebrania co najmniej 68 punktów. Ilość uzyskanych punktów oraz wynik egzaminu zostaną wyświetlone na monitorze po zakończeniu testu.

Po zakończeniu części teoretycznej egzaminu państwowego egzaminator, na życzenie osoby egzaminowanej, może wydrukować arkusz egzaminu, który zawiera:
- nazwisko i imię osoby egzaminowanej;
- numer ewidencyjny i numer PESEL osoby egzaminowanej albo datę urodzenia w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL;
- zakres egzaminu państwowego;
- numery kolejno wyświetlonych osobie egzaminowanej pytań z bazy pytań oraz oznaczenia udzielonych przez nią odpowiedzi  (ARKUSZ NIE ZAWIERA TREŚCI PYTAŃ!!)
- liczbę błędów, oddzielnie dla każdej kategorii prawa jazdy, oraz liczbę punktów uzyskanych za każde pytanie;
- wynik egzaminu – oddzielnie dla każdej kategorii prawa jazdy, wraz z podaniem sumy uzyskanych punktów.

Po zakończonym egzaminie teoretycznym z wynikiem pozytywnym przystępujemy do egzaminu praktycznego (jeśli zapisaliśmy się na oba egzaminy), lub  udajemy się do Biura Obsługi Egzaminów i ustalamy termin egzaminu praktycznego. Możemy także datę egzaminu ustalić online, co należy opłacić także online. Jeśli jednak egzamin teoretyczny należy powtórzyć, udajemy się do kasy, opłacamy kolejny egzamin teoretyczny (tylko teoretyczny!) i ustalamy w Biurze Obsługi Egzaminów termin egzaminu teoretycznego, lub teoretycznego i praktycznego.


 Szkoła Nauki Jazdy "Turbo"
 Wójcicki Robert
 ul. Jasińskiego 8
 39-400 Tarnobrzeg

 603-227-558 (Kat. B)
         605-898-246 (Kat. A, A2)
  jacfor@poczta.onet.pl
Wróć do spisu treści