PRAKTYCZNY - Szkoła nauki jazdy TURBO Robert Wójcicki

! NOWE !
Kliknij na pojazd
Przejdź do treści

PRAKTYCZNY

EGZAMIN > KATEGORIA B


Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B - jak przebiega

Egzamin praktyczny składa się z dwóch części: część na placu manewrowym oraz jazda w ruchu miejskim. Egzaminator zostanie Ci przydzielany w drodze losowania, podobnie jak manewry jakie będziesz wykonywać na placu. Zanim jednak egzamin się rozpocznie egzaminator musi sprawdzić czy wszystkie warunki zostały spełnione: przedstawi Ci się, sprawdzi twoją tożsamość oraz tożsamość i uprawnienia innych osób uczestniczących w egzaminie (instruktora, tłumacza), sprawdzi czy urządzenie rejestrujące egzamin umieszczone wewnątrz pojazdu jest sprawne (urządzenie rejestruje przynajmniej obraz przed pojazdem oraz dźwięk wewnątrz pojazdu) oraz upewni się, czy zasady przeprowadzania egzaminu państwowego są dla Ciebie zrozumiałe.


Egzaminator nie będzie mógł przeprowadzić egzaminu państwowego, jeżeli:

- nie jest możliwe ustalenie tożsamości osoby zgłaszającej się na egzamin;
- osoba egzaminowana odmówiła poddania się badaniu, na wniosek egzaminatora, na obecność w jej organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie jak alkohol lub wynik badania był pozytywny. Jeśli egzaminator ma podejrzenie że osoba egzaminowana jest pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego to ma obowiązek powiadomić organy uprawnione do przeprowadzenia badania w celu ustalenia zawartości alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu w jej organizmie,
- osoba egzaminowana zaproponowała egzaminatorowi przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu,
- osoba egzaminowana nie spełnia warunków wynikających z wpisanych w orzeczeniu lekarskim kodów ograniczeń w korzystaniu z uprawnień do kierowania pojazdami ze względu na stan zdrowia (np. nie ma ze sobą okularów),
- nie jest możliwe potwierdzenie danych dotyczących instruktora, tłumacza przysięgłego lub tłumacza języka migowego mającego brać udział w części praktycznej egzaminu państwowego lub nie zgłosił się on na egzamin
- warunki atmosferyczne lub inne przyczyny uniemożliwiają przeprowadzanie egzaminów;
- egzaminator stwierdził awarię urządzenia rejestrującego, uniemożliwiającą rejestrację przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego, a nie ma możliwości przeprowadzenia części praktycznej egzaminu państwowego sprawnym pojazdem.


Jakie manewry należy wykonać na placu manewrowym podczas egzaminu na kat. B:

Na placu manewrowym należy wykonać następujące zadania zgodnie z techniką kierowania pojazdem:
1) Przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy, osoba egzaminowana musi zaprezentować, że potrafi sprawdzić:
a) poziom oleju w silniku,
b) poziom płynu chłodzącego,
c) poziom płynu hamulcowego,
d) poziom płynu w spryskiwaczach,
e) działanie sygnału dźwiękowego,
f) działanie świateł pozycyjnych/postojowych
g) działanie świateł mijania,
h) działanie świateł drogowych,
i) działanie świateł hamowania „STOP”,
j) działanie świateł cofania,
k) działanie świateł kierunkowskazów,
l) działanie świateł awaryjnych,
m) działanie świateł przeciwmgłowych tylnych

Losowy dobór elementów czynności dla każdej osoby egzaminowanej dokonywany jest przez ośrodek egzaminowania przy użyciu urządzenia komputerowego. Urządzenie losuje 1 element spośród elementów określonych w lit. a–e oraz 1 element spośród elementów określonych w lit. f–m. W przypadku gdy ośrodek egzaminowania nie dysponuje odpowiednim urządzeniem komputerowym, losowego doboru elementów części pierwszej zadania dokonuje każda osoba egzaminowana, przed przystąpieniem do wykonania zadania, z zachowaniem podziału losowanych elementów zadania jak dla losowania komputerowego.
Na wykonanie czynności na placu manewrowym osoba egzaminowana ma nie więcej niż 5 minut, powinna co najmniej wskazać, gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom odpowiednich płynów w pojeździe.
W przypadku dokonywania sprawdzenia świateł STOP i COFANIA osoba egzaminowana może poprosić egzaminatora o potwierdzenie działania światła zewnętrznego.
2) Właściwe ustawienie fotela, lusterek, zagłówków i zapięcie pasów bezpieczeństwa (jeżeli pojazd jest w nie wyposażony), upewnienie się, czy drzwi pojazdu są zamknięte, włączenie świateł odpowiednich do jazdy w ruchu drogowym.
W lewym lusterku kierowca powinien widzieć lewy bok pojazdu i lewy obszar przestrzeni za pojazdem, w prawym lusterku kierowca powinien widzieć prawy bok pojazdu i prawy obszar przestrzeni za pojazdem, w wewnętrznym lusterku kierowca powinien widzieć przez tylną szybę obszar przestrzeni za pojazdem.
Zagłówki powinny być ustawione blisko za głową na wysokości głowy.
3)  Upewnienie się o możliwości jazdy:
- wykluczenie prawdopodobieństwa spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym,
- ocena sytuacji wokół pojazdu.
4)  Płynne ruszenie:
- opuszczenie dźwigni hamulca awaryjnego – w przypadku gdy jest uruchomiony,
- łagodne puszczenie sprzęgła, zwiększenie obrotów silnika.
5) Płynna jazda pasem ruchu do przodu i tyłu (w trakcie jazdy do tyłu obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z techniką kierowania przez tylną szybę pojazdu i lusterka).
6) Nienajeżdżanie kołem na linie wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowisk.
7) Nienajeżdżanie na pachołki lub tyczki oraz niepotrącanie ich; warto wiedzieć, że tyczka musi mieć co najmniej 1,5 m wysokości.
8) Zatrzymanie pojazdu przed końcem i początkiem pasa ruchu w wyznaczonym polu zatrzymania.
9) Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu, Przy ruszaniu pojazd nie powinien cofnąć się więcej niż 0,2 m, a silnik nie powinien zgasnąć – osoba egzaminowana w trakcie wykonywania tego manewru po zatrzymaniu pojazdu na wzniesieniu zaciąga hamulec awaryjny, a następnie rusza do przodu, zwalniając go.
Nie może wyjechać z terenu ośrodka egzaminowania osoba, która kieruje pojazdem na placu manewrowym w sposób pozwalający stwierdzić, że jej zachowanie zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego . O takim zagrożeniu mogą świadczyć między innymi: przejechanie kołem przez linie wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowisk; najechanie albo potrącenie pachołka lub tyczki; dwukrotne nieprawidłowe wykonanie zadania na placu manewrowym z wyjątkiem zadania 1.
Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B - jakie zadania należy wykonać podczas jazdy po mieście?

Część praktyczna egzaminu państwowego polega na wykonaniu w ruchu drogowym zadań egzaminacyjnych:
1. Wjazd na drogę z obiektu przydrożnego
2. Jazda drogami dwukierunkowymi jednojezdniowymi i dwujezdniowymi o różnej liczbie wyznaczonych i niewyznaczonych pasów ruchu, posiadającymi odcinki proste i łuki, wzniesienia i spadki, obniżone i podwyższone dopuszczalne prędkości
3. Jazda drogami jednokierunkowymi o różnej liczbie wyznaczonych i niewyznaczonych pasów ruchu
4. Przejazd przez skrzyżowania równorzędne (trzy- i czterowlotowe)
5. Przejazd przez skrzyżowania oznakowane znakami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu
6. Przejazd przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną
7. Przejazd przez skrzyżowania, na których ruch odbywa się wokół wyspy
8. Przejazd przez skrzyżowania dwupoziomowe – jeśli występują
9. Przejazd przez przejścia dla pieszych
10. Wykonanie jednego z następujących manewrów parkowania:
– prostopadłe – wjazd przodem wyjazd tyłem (możliwa jedna korekta toru jazdy), przy czym miejsce do parkowania wyznacza egzaminator, wskazując je osobie egzaminowanej; po zaparkowaniu musi być możliwość opuszczenia pojazdu przez kierowcę i pasażera z obydwu stron pojazdu, a pojazd musi być zaparkowany w sposób zgodny z przepisami ruchu drogowego (należy sprawdzić możliwość opuszczenia pojazdu); parkowanie odbywa się z zachowaniem zasad ruchu drogowego,
– skośne – wjazd przodem wyjazd tyłem (możliwa jedna korekta toru jazdy), przy czym miejsce do parkowania wyznacza egzaminator, wskazując je osobie egzaminowanej; po zaparkowaniu musi być możliwość opuszczenia pojazdu przez kierowcę i pasażera z obydwu stron pojazdu, a pojazd musi być zaparkowany w sposób zgodny z przepisami ruchu drogowego (należy sprawdzić możliwość opuszczenia pojazdu); parkowanie odbywa się z zachowaniem zasad ruchu drogowego,
– równoległe pomiędzy dwoma pojazdami (manewr jest wykonywany, jeżeli jest możliwe wyznaczenie miejsca do parkowania – możliwa jedna korekta toru jazdy) – wjazd tyłem wyjazd przodem, przy czym miejsce do parkowania wyznacza egzaminator, wskazując je osobie egzaminowanej; długość miejsca do parkowania pomiędzy pojazdami powinna stanowić około 2-krotność długości pojazdu egzaminacyjnego; w trakcie wykonywania manewru możliwa jedna korekta toru jazdy; po zaparkowaniu pojazd nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego; w przypadku gdy pojazd parkuje równolegle do krawężnika, w trakcie wykonywania manewru nie może najechać na krawężnik.
W przypadku błędnego wykonania manewru parkowania możliwe jest wykonanie manewru w innym miejscu wskazanym przez egzaminatora, a w razie braku możliwości znalezienia miejsca do wykonania manewru dopuszcza się zamiennie wykonanie innego manewru parkowania
11. Wykonanie manewru zawracania na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej.
Manewr można wykonać przy wykorzystaniu infrastruktury drogowej (bramy, wjazdy, podjazdy, zatoczki itp.)
Zawracanie musi odbyć się przy użyciu biegu wstecznego, a miejsce do zawracania wyznacza egzaminator
12. Przejazd przez torowisko tramwajowe i kolejowe
13. Przejazd przez tunel – jeśli występuje
14. Przejazd obok przystanku tramwajowego- jeśli występuje i autobusowego
15. Wykonanie manewru wyprzedzania
16. Wykonanie manewru omijania
17. Wykonanie manewru wymijania
18. Wykonanie manewru zmiany pasa ruchu
19. Wykonanie manewru zmiany kierunku jazdy w lewo i prawo
20. Wykonanie manewru zawracania na skrzyżowaniu
21. Hamowanie od prędkości co najmniej 50 km/h do zatrzymania we wskazanym przez egzaminatora miejscu (manewr może być wykonany na placu manewrowym ośrodka egzaminowania)
22. Hamowanie wykonywane w sytuacjach awaryjnych (manewr może być wykonany na placu manewrowym ośrodka egzaminowania) manewr nie jest obowiązkowy.


Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B - ile jest czasu na wykonanie zadań, ile trwa egzamin?

Zadania mają być wykonane zgodnie z przepisami ruchu drogowego i techniką kierowania pojazdem, w czasie nie krótszym niż 40 minut. Jeżeli jednak zostały wykonane wszystkie wymagane zadania egzaminacyjne, a wynik egzaminu jest pozytywny, egzaminator może zakończyć egzamin po upływie 25 minut.
Egzaminator przekazuje osobie egzaminowanej polecenia dotyczące kierunku jazdy lub wykonania określonego zadania egzaminacyjnego; polecenia te nie mogą być sprzeczne z obowiązującymi na drodze zasadami ruchu drogowego lub stwarzać możliwości zagrożenia jego bezpieczeństwa. Na bieżąco informuje osobę egzaminowaną o nieprawidłowym wykonaniu zadania egzaminacyjnego, a w przypadku dwukrotnego nieprawidłowego wykonania tego samego zadania egzaminacyjnego lub przerwania egzaminu państwowego egzaminator informuje osobę egzaminowaną o negatywnym wyniku części praktycznej egzaminu.


W jakim przypadku nie zdam egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. B?

Osoba egzaminowana uzyskuje negatywny wynik części praktycznej egzaminu państwowego, jeżeli dwukrotnie nieprawidłowo wykonała to samo zadanie egzaminacyjne (wynik egzaminu jest negatywny, ale egzamin nie zostaje przerwany), na wniosek osoby egzaminowanej lub gdy zachowanie osoby egzaminowanej zagraża bezpośrednio zdrowiu i życiu uczestników ruchu drogowego (egzamin zostaje przerwany), czyli:
1. Spowodowanie kolizji drogowej
2. Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym
3. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim
4. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu
5. Nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża pojazd
6. Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego oznaczenia, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności poruszania się w celu umożliwienia jej przejścia
7. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania
8. Niezastosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym i sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego
9. Niezastosowanie się do znaków: „stop”, „zakaz wjazdu”, „zakaz skręcania w lewo”, „zakaz skręcania w prawo”, „nakaz jazdy...”, wskazujących dozwolone kierunki jazdy z pasa ruchu, „linia podwójna ciągła”
10. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu  na skrzyżowaniu, pojazdom szynowym, rowerzystom, podczas zmiany pasa ruchu, w razie przecinania się poza skrzyżowaniem kierunków ruchu lub torów jazdy pojazdów poruszających się po tej samej drodze, podczas włączania się do ruchu, podczas cofania
11. Naruszenie zakazu zawracania
12. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 20 km/h
13. Nieupewnienie się o możliwości wyprzedzania
14. Naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi, przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi, na skrzyżowaniach, na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi, na przejazdach tramwajowych i bezpośrednio przed nimi
15. Niezastosowanie się do znaku „zakaz wyprzedzania”
16. Wyprzedzanie z niewłaściwej strony

Egzaminator przerywa egzamin również jeżeli stwierdził awarię urządzenia rejestrującego, uniemożliwiającą rejestrację przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego, a nie ma możliwości przeprowadzenia części praktycznej egzaminu państwowego sprawnym pojazdem. Egzamin jest wówczas powtarzany na koszt ośrodka ruchu drogowego.
Egzaminator wypełnia arkusz przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego według wzoru i oryginał przekazuje osobie egzaminowanej. Szczegółowo omawia wynik części praktycznej egzaminu państwowego, a jeżeli wynik jest negatywny – podaje przyczyny jego uzyskania.


 Szkoła Nauki Jazdy "Turbo"
 Wójcicki Robert
 ul. Jasińskiego 8
 39-400 Tarnobrzeg

 603-227-558 (Kat. B)
         605-898-246 (Kat. A, A2)
  jacfor@poczta.onet.pl
Wróć do spisu treści